تحلیلی بر سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران

علاوه بر تحلیل های موجود بنده نگاهی متفاوت به حضور ایشون دارم.
مطمئنا دولت ژاپن صد درصد پاسخ قاطع رهبر ایران رو میدونست.
پس دلیل این سفر چه بود؟
ژاپن قصد نادیده گرفتن تحریم های نفتی امریکا علیه ایران را داشت.و در حال جور کردن مقدمات توجیهی خودشون در رسانه های جهان بودند.به محضِ فهم این موضوع،ترامپ دیدارها و گفتگوها را با آبه آغاز کرد.
بی شک یکی از پشت پرده های این دیدار؛ ( خط و نشون کشیدن ترامپ به دولت ژاپن بود) .
۲ نکته بسیار مهم؛ اینکه ژاپن هم پیمان امریکاست و دومین نکته طلایی طبق قانون ژاپن ( واردات نفت کاملا در اختیار شرکت های خصوصی است نه دولتی شان) پس بدلیل قانونی بودن این موضوع، آمریکا عملا نمیتواند به دولت ژاپن فشار بیاورد که خرید نفت خام از ایران را متوقف کند.
✅ به این پلن دقت کنید👇👇
ژاپن نفت خام را از ایران کاملا قانونی خریداری میکند اما برای نقل و انتقال محموله خریداری شده باید از شاهرگ حیاتی انتقال نفت جهان یعنی تنگه هرمز عبور کنه ،بعد از عبور نفتکش ها ،ایران قانونا اختیاراتی ندارد و اینجاست که پای قلدری آمریکایی به میان میاید که خودش عامل اصلی ناامنی منطقه است.
شینزو آبه برای بسته نشدن این مسیر و ایجاد امنیت اقتصادی فقط و فقط بخاطر منافع کشور و مردمش در حال تلاش کردن است.و تن به بازی در نقشِ میانجی گری داد.
برای تحلیلم یک فکت مهم ارائه میدهم: دقیقا همون روز دیدار ژاپن ۲۳ خرداد دو نفتکش که حاوی محمولات ژاپنی بود در دریای عمان نزدیک آبهای ایران مورد حمله و اصابت اژدری نامعلوم واقع شد،* این همون زهر چشم امریکا به ژاپن بود.
یعنی؛ ژاپن پول بده،نفت هم بخرد ،هیچ حرفی نیست اما ما میزنیمش‌.

پرستو مروجی

5+

پاسخ دهید


− 6 = 1