شرخر های کت و شلواری

شرخر های کت و شلواری

در ابتدا لازم میبینم بیشتر با واژه ی شرخر آشنا بشیم.

شرخر : شخص یا گروهی است که مال یا وجه مورد اختلاف ،طلب یا چک یا سفته برگشتی یا معلق را با قیمتی ارزان تر میخرد و بدهکار را از راه قانونی و گاه غیر قانونی تعقیب میکند تا وجه مربوطه را وصول کند.
اما موضوع بحث من :
چند روز پیش با یکی از دوستان که از قضا اقساط معوق در یکی از بانک ها داشت برخورد کردم ، بسیار نگران و مضطرب بود شروع به درد و دل کرد از میان صحبت هایش نقل قولی از کامند بانک توجهم را جلب کرد؛ دوستم گفت : کارمند بانک متذکر شده که تمامی اضافه کار و پاداش کارمند های شعبه بستگی به میزان نقد شدن معوقات دارد!!
از حال و روز دوستم که بگذریم ، می خواهم به جمله ی بالا که با پیگیری از چند نفر دیگر متوجه شدم جمله ی رایجی است در اکثر کارمندان بانک ، بپردازم.
دو وجه را بررسی می کنم : اول اینکه جمله ی فوق واقعا راهکاری است که از جانب مدیران بانک ها برای ایجاد انگیزه در کارکنان برای پیگیری مطالبات صورت گرفته است؛ در صورت صحت این موضوع جامعه ی بانکی به سمت تربیت شرخر های تحصیلکرده و کت و شلواری پیش می رود و در راستای تغییر فرهنگ… از کمک رسانی به همنوع… به قربانی کردن برای رسیدن به سود بیشتر حرکت کرده اند جالب اینجاست که این نوع رفتار فقط مخصوص به معوقات خرد که قشر ضعیف جامعه هستند می باشد نه بدهکاران کلان بانکی!!
وجه دوم اینست که : اصلا چنین موردی وجود ندارد و کارمند بانک برای تحت تاثیر قرار دادن بدهکار چنین جملاتی را به زبان آورده است ، که باز مورد تایید واقع نمی شود؛ این یعنی رواج دروغگویی و مسلما نابودی کمالات انسانی!!
به هر صورت هدفم این بود به عزیزان کارمند بانک که از جنس مردم هستند دوستانه عرض کنم ….
«نه شرخر محترم باشید… نه برای لقمه نانی با غیرواقعی جلوه دادن اصل موضوع حلال خود را…….»
موید باشید.

دکتر فرشید جمشیدی

4+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

یک نظر

پاسخ دهید


× 2 = 8