زوتوپیا نقد و بررسی | قسمت اول

زوتوپیا

این انیمیشن بسیار جذاب بوده و با اقبال فروش هم مواجه شده است محصول ۲۰۱۶ کمپانی دیزنی است و با دوبله ی فارسی فوق العاده ای که دارد بشدت مخاطب را جذب میکند .

در ابتدا اسم این انیمیشن را مورد بررسی قرار میدهیم؛ Zootopia از دو بخش تشکیل شده است :
۱) واژه ی Z بمعنی:«زایون»(Zion) است. زایون : آرمان شهر بهودیان در تورات است، زایون اهداف صهیونیست و آرمان شهر یهودی را به جلوه میکشد.
بخش دیگر:اوتوپیا ست که معنی همان مدینه ی فاضله را میدهد امکان ایجاد شهری که از هر جهت نظام یافته که زیر نظارت دقیق دولت یا سازمان های خاص دینی یا سیاسی یا حقوقی قرار گرفته باشد. در کل می توان گفت:«شهری آرمانی و دست نیافتنی»۱

این دو واژه در کنار هم ترکیب شده اند و چنین معنی می دهد : مدینه ی فاضله ای که در تورات آمده است آرمان شهر یهودی است که جز با تفکرات صهیونیسم اداره نخواهد شد.
زوتوپیای انیمیشن شهری است که در آن حیوانات اهلی و وحشی در کنار هم و بدون هیچ مشکلی زندگی میکنند و برای هر گونه از حیوانات امکانات خاصی طراحی شده است شهری کاملا پیشرفته که همه به یکدیگر احترام می گذارند.
ناجی شهر خرگوشی است بنام جودی ه‍پس. چرا خرگوش⁉️ خرگوش نماد شهوت و بی بند و باری جنسی است. جودی بهمراه روباهی بنام نیک موقعیت هایی را در انیمیشن خلق می کنند.
روباه به انگیسی می شود Fox این کلمه طبق تبدیل به لاتین (چیزی شبیه ابجد عربی) می شود ۶۶۶ که عدد شیطان است. اینطور تعبیر می شود دو ناجی با خصوصیات بی بند و باری و صفات شیطانی کنار هم قرار می گیرند تا جهان را اصلاح کنند…
در این شهر آزادی بیان و رفتار پر رنگ جلوه می کند؛ فقط شهروندان موظف به اجرای قوانین واحدی هستند، برای مثال فیل بستنی فروش دلش میخواهد فقط به هم نوعانش سرویس دهد ولی می بایست پایبند به اجرای قوانین یکسان بهداشت باشند.
در دل این شهر رنگارنگ کلوپ طبیعت گرا قرار دارد در اون کلوپ حیوانات به اصل و ذات جنگلی خود زندگی میکنند و معتقدند که حیوان لباس نمی پوشد و ستر عورت نمی کند جودی با دیدن این صحنه ها بسیار تعجب می کند خرگوشی که ذاتا بی بند و بار است.
اگر به نمای ساختمان کلوپ دقت کنید نمایی کاملا شرقی و عربی است ، با درختان نخل و پر واضح است که این صفت بی قیدی را به عربها نسبت می دهند. شعار این شهر : « در زوتوپیا هر کس هر چه می خواهد می تواند باشد.»

این شعار مروج آزادی مطلق است، در چنین شهری بیشتر وحشت  حاکم است تا آرامش. اگر هر کس باب میل خود رفتار کند تمدن انسانی رنگ می بازد؛ قتل و غارت ، تجاوز و فحشا و… همه گیر می شود!! اگر این شهر اوتوپیاست پس می تونه آرمان هر کس باشه، اینطور که اگر آرمانش همون پلیس شدنه فقط اونجا به آرزوهاش می رسه نه در جای دیگری ، پس خلافکار هم می تونه هنجارشکنی کنه.

بزرگترین خلاف کار گنده ی شهر از موشهاست. در این انیمیشن موشها که نماد یهود هستند جزء پر نفوذترین و پولدار ترین شهروند محسوب می شوند، که خرس های قطبی نوکر و زیر دست آنها محسوب می شوند ،حیواناتی درشت اندام و زورمند تحت سلطه ی موشی  هستند .

در این انیمیشن دو بازی ،برد و باخت داریم :
برنده ها میشوند ______ خرگوش ها
بازنده ها میشوند ______ گوسفندان

چرا گوسفندان!!؟!؟
اگر به برنامه ی نظم نوین جهانی نگاه کنیم از دیدگاه آنها همه ی ما جزء پایین ترین و بی اهمیت ترین مردم جهان هستیم که به تعبیر ماسون ها ما در طبقه ی گوسفندان قرار داریم.
ما گوسفندان فقط اجازه ی زندگی داریم ولی همیشه بازنده و مطیع بی چون و چرای آنها هستیم….

ادامه دارد …

پرستو مروجی


۱٫ مذهب بر حق تشیع معتقد است که مدینه ی فاضله جز با ظهور منجی عالم بشیریت صاحب الزمان(عج)مقدور نخواهد شد.ان شاالله

5+

یک نظر

این چیزی که اینجا نوشته وصل کردن چن تا تیکه نا مربوطه شما به جای مفهوم. به ظاهر و جنس حیوان داری فکر می کنی نگفتی چرا گوسفند اهلی به مردم خیانت کرد نگفتی که وحشی ها دیگه خصلت اصلی شون رو نداستن و با ی سری دارو دوباره خطر ناک می شدن ظاهر زیاد مهم نیست هر چند فقط کاربلد ها ازش درس می گیرن

0

پاسخ دهید


4 × = 36